Keltské svátky

13. února 2007 v 10:30 | Faitheen |  magic →Avalon

Keltské svátky

Staří pohané kladli větší důraz na noci než dny. Všechny jejich slavnosti se konaly večer nebo v noci. Jejich den totiž začínal západem slunce.
Samain (vyslon souen), dnes se mu říká halloween (v anglicky mluvících zemích, u nás svátek Všech svatých, charakteru této tradice však odpovídá spíše Památka zesnulých 2.listopadu), znamenal konec keltského roku. Nový rok začínal západem slunce 31.října. Tento obřad byl znám jako noc předků nebo slavnost smrti. Protože v tuto noc je závoj, který dělí náš a astrální svět nejtenčí, je považována za nejlepší dobu pro divinaci (tj. věštění podle ,,božích znamení", jimiž jsou různé přírodní jevy. např. let ptáků nebo sen... zde je do tohoto pojmu zahrnováno i věštění s pomocí umělých pomůcek). Slavnosti se konají na památku zesnulých předků a jako stvrzení pokračujícího života. Je to čas pro řešení problémů, pro zbavování se starých myšlenek a vlivů. Tato slavnost se koná buď 31.října, nebo za prvního úplňku ve znamení Štíra (24.10.- 22.11.).
Zimní slunovrat připadá na dobu okolo 21.prosince. Toto je doba smrti a znovuzrození boha Slunce. Dny jsou nejkratší, slunce je na nejnižším bodu své dráhy. Úplněk po Vánocích je považován za magicky nejúčinnější v celém roce. Tento obřad je slavností světla - s tolika svíčkami na oltáři nebo kolem něj, kolik je jen možné -, aby bylo uvítáno dítě slunce.
Imbolc - 1.únor nebo první úplněk ve znamení Vodnáře (21.1.-20.2.), je čas očisty a novorozených jehňat. Název imbolc pochází ze slova oimelc neboli ovčí mléko. Je to slavnost Panny jakožto příprava na růst a obrodu.
Jarní rovnodennost okolo 21.března je období, kdy je světlo a tma v rovnováze, ale světlo sílí.
Beltane - 1.květen nebo první úplněk ve znamení Býka (21.4.-20.5.). Jr to především svátek plodnosti, s přírodními kouzly a obětinami planým stromům, divokým zvířatům a živlům. Moc elfů a skřítků roste a svého vrcholu dosáhne za letního slunovratu. Čas pro velkou magii, příhodný pro veškerou divinaci a pro zakládání lesních nebo zahradních svatyní. Touto dobou by měli být odměňováni strážcové domu.
Letní slunovrat okolo 21.června je čas, kdy den trvá nejdéle. Slunce stojí nejvýše, než začne klesat do tmy. Je známo, že byliny sbírané v tenro den mají mimořádnou účinnost. V noci se v hojném počtu objevují elfové a skřítci.
Lugnasad - 1.srpen nebo první úplněk ve znamení Lva (23.7.-23.8.). Je to svátek předžňový, bod obratu v roce Matky Země. Sbírají se poslední byliny. Je to svátek na počest sňatku boha Luga s Matkou Zemí.
Podzimní rovnodennostokolo 21.září byla dobou pro odpočinek po práci, pro dokončení sklizně. Den a noc je opět v rovnováze s tím, že tmy přibýv. Byly vykonány všechny přípravy pro temné období i konec roku a opět se blíží Samain.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama