Ptakopysk

4. dubna 2007 v 21:02 | Faitheen |  Zvěřinec →různé

Ptakopysk podivný

- zaujímavé žvíže -


Charakteristika:
Ptakopysk, společně s ježurami, patří k řádu ptakořitních, nebo také vejcorodých.
Do řádu ptakořitních byli zařazeni, protože mají kloaku stejně jako ptáci a vejcorodých, jelikož společně s ježurami jsou jediní savci kteří se rodí z vejce.
Je to nejpodivuhodnější australský savec, jelikož:
jeho tělo má aerodynamický tvar, má tmavohnědou hedvábnou srst, široký ,,kachní" lžícovitý zobák, zploštělý ocas podobný ocasu bobra a krátké nohy s plovacími blánami mezi prsty.
Větší samci mají na zadní končetině jedovou ostruhu, kterou můžou útočníkovi prorazit kůži a přitom mu vstříknout do svalu jed, jenž může od lokální bolesti způsobit i ochrnutí celých končetin.
Dospělí ptakopysk měří 40 až 55 cm a jeho ocas 12 cm.
Rozšíření:
Ptakopyskové žijí jen ve Východní Austrálii a Tasmánii, a to ve sladké vodě a na jejích březích.
Způsob života:
Ptakopyskové jsou samotáři aktivní převážně v noci. Doupata si zřizují na břehu na konci chodeb dlouhých až 30 m, zde samička po 20 dnech březosti klade vajíčka, která za asi 10 dnů vysedí. Mláďata jsou tři a půl měsíce krmena mlékem, teprve poté se začínají živit potravou dospělích ptakopysků což jsou: raci, hmyzí larvi, měkkýši a červi. Za potravou se musí ptakopysk potápět, přitom má uzavřené oči, uši i nozdry, loví totiž pomocí zobáku, na kterém jsou senzory, které dokáží lokalizovat extrémě slabá elektrická pole. Ptakopyskové tak vyslídí červy a jiné živočichy. Jedno potopení trvá 30-90 sekund, maximálně 3 minuty.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Máte rádi zvířata ? :)

Ano
Ne

Komentáře

1 wer wer | 14. prosince 2007 v 8:32 | Reagovat

nazdar

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama